'

B24 – Do Listy Tytułów

Agata Zubel i Sinfonietta Cracovia | Mahler 50:50
To muzyczna konfrontacja – prowokacyjna, a jednocześnie w pewien sposób obiektywna. Dwa cykle / 9 pieśni Almy i dwa cykle / 9 pieśni Gustawa. 50:50.
To także podróż przez emocjonujące światy, wymykającą się porównaniom. Instrumentacji pieśni Almy, które zabrzmią w czasie koncertu, podjęła się Agata Zubel, natomiast aranżacje pieśni Gustava na orkiestrę smyczkową przygotował Ernst Kovacic.
Dzieliło ich prawie pokolenie – dziewiętnaście lat młodsza od Gustava jego żona Alma, była niezwykle utalentowaną kompozytorką. Zostawiła po sobie tak niewielką literaturę muzyczną, ale jej wkład w muzykę pozostaje bardzo znaczący. Podobnie jak Gustav upodobała sobie gatunek pieśni. Ale tutaj także wiele ich dzieli: od wyboru tekstów, do których pisali, przez język harmoniczny, aż po ekspresję.
Wystąpią:
Agata Zubel – sopran
Ernst Kovacic – dyrygent
Sinfonietta Cracovia
Program:
Alma Mahler - "Fünf Lieder", "Vier Lieder"
Gustav Mahler - "Lieder eines fahrenden Gesellen", "Rückert-Lieder"

Kroke | Sinfonietta Nova
Wystąpią
Kroke:
Tomasz Kukurba – altówka, śpiew, altówka elektryczna, gwizd, marimba, darabuka
Jerzy Bawoł – akordeon
Tomasz Lato – kontrabas
Krzysztof Herdzin – dyrygent
Sinfonietta Cracovia

W drugiej odsłonie najmłodszego cyklu koncertów Sinfonietta Nova w świeżej wersji zabrzmią utwory legendarnego krakowskiego zespołu Kroke. Brzmienia muzyki świata i klezmerskie improwizacje zostały zaaranżowane przez Krzysztofa Herdzina tak, aby stworzyć dialog pomiędzy orkiestrę smyczkową, instrumentami dętymi oraz zespołu Kroke.

Pierwotnie aranżacje zostały przygotowane na okoliczność wydania albumu "Feelharmony", które ukazało się nakładem EMI w 2012 roku. Po nieco ponad dziesięciu latach to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które połączyło we wspólnym projekcie grono znakomitych muzyków, odżyje po raz kolejny na nowohuckiej scenie Teatru Łaźnia Nowa, który jest współorganizatorem koncertów w cyklu Sinfonietta Nova.
Materiał na płytę zawiera najpopularniejsze utwory zespołu, takie jak: Lullaby for Kamila, Dream, Mountains, Night in the Garden of Eden, Time, River of Shadows, Cave, Usual Happiness, Ajde Jano, Light in the Darkness oraz Eddie – wirtuozowski utwór Kroke zaaranżowany przez Krzysztofa Herdzina na kwintet smyczkowy.
***
Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób KROKE tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata.

Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Aukso, Elbląska Orkiestra kameralna, Västerås Sinfonietta, Orquesta Sinfónica de Burgos, Deutsches Filmorchester Babelsberg. Kroke gościło na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Tango Sinfonietta | Finał karnawału
Klaudiusz Baran - bandoneon
Maciej Lulek - skrzypce
Maciej Tomasiewicz - dyrygent
Sinfonietta Cracovia

Ostatnie godziny karnawału Orkiestra Sinfonietta Cracovia celebruje, wypełniając dźwiękami tanga jedno z najpiękniejszych krakowskich wnętrz, Salę Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Koncert Tango Sinfonietta | pożegnanie karnawału to muzyczna podróż do Buenos Aires, stolicy jedynego w swoim rodzaju gatunku tańca i muzyki. W samym środku zimy, wieczorem 21 lutego będziemy mogli przenieść się do stolicy tanga, wsłuchując się w wybór najpiękniejszych melodii w aranżacji na klasyczne tangowe instrumentarium oraz orkiestrę smyczkową.
Program koncertu to walka dwóch żywiołów: tradycyjnych melodii sprzed stu lat (pierwsza część koncertu) oraz tango nuevo, stylu łączącego klasykę z nowymi nurtami, którego najznamienitszym przedstawicielem był Astor Piazzolla (druga część koncertu). W partiach solowych wystąpi czołowy bandeonista w kraju, Klaudiusz Baran oraz koncertmistrz Sinfonietty Cracovii, Maciej Lulek.