'

Nasz repertuar

Lista wydarzeń

Sprawdź ofertę wydarzeń, wybierz tytuł lub przejdź do strony z kalendarzem

Espresso z Karłowiczem
Wystąpią: 
Maciej Lulek - skrzypce
Katarzyna Blajda - skrzypce
Piotr Marciak - skrzypce
Marta Nowak - skrzypce
Elżbieta Gromada - altówka
Ryszard Sneka - altówka
Monika Krasicka-Gajownik - wiolonczela
Alina Dorożyńska - wiolonczela
Prowadzenie: Magdalena Wojewoda-Mleczko

Program:
Mieczysław Karłowicz - "Serenada", op. 2 (1896)
Joe Hisaishi - "The Legend of Ashitaka" z filmu "Księżniczka Mononoke" (1997)
Czas trwania koncertu: ok. 60 min.

Góry i przyroda to motyw przewodni koncertu kameralistów Sinfonietty Cracovii, który akompaniować będzie ostatnim tygodniom wystawy Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jak piszą organizatorzy wydarzenia, "ekspozycja jest zbudowana wokół oryginalnego, czarno-białego Cyklu górskiego Andrzeja Wróblewskiego. Towarzyszą mu grafiki Leona Wyczółkowskiego, inspirowane japońskimi drzeworytami barwnymi ukiyo-e (obrazy przepływającego, przemijającego świata), oraz tatrzańskie fotografie Mieczysława Karłowicza, kompozytora, taternika i fotografa". Specjalnie dla uczestników Koncertów Espresso o wystawie opowie jedna z kuratorek wystawy, dr Anna Król, a rozmowę poprowadzi dyrektorka programowa RMF Classic Magdalena Wojewoda-Mleczko.
W programie muzycznym głównym punktem będzie Serenada Karłowicza - artysty, którego twórczość łączy wątki muzyczne oraz fotograficzne, mistrza orkiestracji, a także jednego z czołowych polskich kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Ponadto w aranżacji na oktet zabrzmi jeden z najpiękniejszych tematów japońskiego kina, The Legend of Ashitaka z filmu Księżniczka Mononoke wyreżyserowanego przez Hayao Miyazakiego.

Retro Espresso
Wystąpią
Aleksandra Honcel-Banek skrzypce

Program
Johann Sebastian Bach Chaccone z II Sonaty d-moll (BWV 1004)
Eugène Ysaÿe III Sonata „Ballada” (1923)

Szacowany czas trwania koncertu – 60 min.

O koncercie
Retro Espresso to wydarzenie towarzyszące weekendowi otwarcia nowej wystawy czasowej w Muzeum Fotografii w Krakowie. W nowym obiekcie przy ul. Rakowickiej zagości fotografia artystyczna i modowa Edwarda Steichena - jednego z wiodących autorów w tym gatunku, który jeszcze w okresie przedwojennym pracował zarówno dla "Vogue'a", później zaś zasłynął także jako kurator wystaw, w tym przełomowej "Rodziny człowieczej".

Dla tej wizualnej podróży w przeszłość kontrapunktem będzie muzyka na skrzypce solo w wykonaniu Aleksandry Honcel-Banek w wydaniu barokowym, lecz także w postaci nieoczywistego tematu rodem z przedwojennego kina. Zapraszamy do spotkania ze sztuką podczas Retro Espresso!

Sinfonietka w podróży
Wystąpią
Urszula Urzędowska słowo
Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka
Sinfonietta Cracovia

Program
Peter Warlock Six Italian Dances
Franz Schubert Pięć tańców niemieckich
Johan Svendsen Dwie szwedzkie melodie ludowe
Wolfgang Amadeus Mozart Rondo Alla Turca
Romuald Twardowski Oberek
Antonín Dvořák Humoreska
Hubert Parry An English Suite (cz.5)
Jacques Offenbach Kankan
Georges Bizet Carmen (fragment)
Edvard Grieg Taniec Anitry z suity Peer Gynt

Szacowany czas trwania koncertu – 60 min.

O koncercie
Po powrocie z wakacji Sinfonietta Cracovia zaprasza do podtrzymania atmosfery letnich przygód oraz do muzycznej podróż po krajach Europy. Razem z muzykami orkiestry odwiedzimy odległe zakątki Europy i posłuchamy różnorodnych rytmów: od gorącej habanery z opery Carmen, przez skandynawskie brzmienia z suity Edvarda Griega aż po tchnienie Wschodu, które przywoła muzyka Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Ideą koncertu „Sinfonietka w podróży” jest ukazanie najmłodszym melomanom muzyki jako okna na świat i zachęty do poznawania innych kultur. Zabrzmią najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne utwory (m. in. Kankan Offenbacha). Koncertowi Sinfonietty Cracovii pod batutą dyrektorki artystycznej i I dyrygentki, Katarzyny Tomali-Jedynak będzie towarzyszyć opowieść dziennikarki Urszuli Urzędowskiej oraz pokazy i animacje przybliżające koloryt kultur całej Europy.

Zbigniew Bujarski i przyjaciele
Wystąpią
Marcin Mączyński wiolonczela
Agnieszka Kaczmarek-Bialic harfa
Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka
Sinfonietta Cracovia

Program
Zbigniew Bujarski Elegos
Zbigniew Bujarski Concerto per archi nr 2
Marek Stachowski Sinfonietta
***
Mateusz Bień Koncert na harfę i orkiestrę smyczkową
Marcel Chyrzyński Ukiyo-e
Wojciech Widłak Conductus II na orkiestrę smyczkową

Szacowany czas trwania koncertu – 120 min.

O koncercie
Koncert Sinfonietty Cracovii to hołd dla Zbigniewa Bujarskiego, jednego z bardziej niedocenianych kompozytorów polskich XX wieku. Koncert ukazuje indywidualną drogę rozwoju artystycznego na tle kompozytorów różnych pokoleń, jednak związanych z Krakowem, także obecnych wykładowców Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie: Mateusza Bienia, Marcela Chyrzyńskiego oraz Wojciecha Widłaka.
Twórczość Bujarskiego – stanowiąca wyzwanie wykonawcze dla każdego muzyka – daje jednocześnie niezwykłą satysfakcję odbiorczą jako połączenie żywiołu awangardy i medytacji. W roli solisty Concerto per archi nr 2 wystąpi Marcin Mączyński, lider sekcji wiolonczel Sinfonietty Cracovii, dla którego praca nad twórczością Bujarskiego jest także elementem pracy nad dysertacją doktorską.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach, zapisz się do NEWSLETTERA.
Wysyłamy tylko istotne informacje o nowościach, zmianach lub odwołanych wydarzenia.