'

Nasz repertuar

Lista wydarzeń

Sprawdź ofertę wydarzeń, wybierz tytuł lub przejdź do strony z kalendarzem

Klasycznie i z twistem
Wystąpią
Agnieszka Bugla-Bylica skrzypce
Danuta Augustyn skrzypce
Elżbieta Gromada altówka
Alina Dorożyńska wiolonczela
Łukasz Mazanek kontrabas

Program
Luigi Boccherini Kwintet smyczkowy D-dur op.39 nr 3 (1787)
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento F-dur K. 138 (1772)

Szacowany czas trwania koncertu – 60 min.

O koncercie
Z klasyczną elegancją, ale także z twistem i odniesieniem do kina oraz literatury. Kameraliści Sinfonietty Cracovii wystąpią tym razem w historycznej, ale zrewitalizowanej sali widowiskowej Fortu Borek. W programie uroczy wybór kompozycji rodem z klasycznego repertuaru, a dowcipnej i lekkiej muzyce Mozarta i Boccheriniego towarzyszyć będzie nawiązanie do muzycznego cytatu z filmu Pan i władca na krańcu świata.
Dodatkowo w koncercie proponujemy Państwu rozmowę w duchu dialogu sztuk - o motywach muzycznych w literaturze opowiadać będzie pisarz i filozof, Wit Szostak, a rozmowę poprowadzi dziennikarz RMF Classic, Łukasz Wojtusik.

Pianohooligan
Wystąpią
Piotr Orzechowski Wurlitzer piano

Kameralistki Sinfonietty Cracovii:
Marta Nowak skrzypce
Danuta Agustyn skrzypce
Elżbieta Gromada altówka
Monika Krasicka-Gajownik wiolonczela

Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka ‍
Sinfonietta Cracovia

Program
Henryk Mikołaj Górecki Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40 (1980)*
Aleksander Nowak Naninana (2015)*
Hanna Kulenty Concerto Rosso (2017)
Anna Clyne Within Her Arms (2009)
* autorska, improwizowana kadencja Piotra Orzechowskiego

O koncercie
Niezwykle intensywne, ekspresyjne, lecz także pełne głębokich, elegijnych i emocji - kompozycje w programie ostatniego w tym roku koncertu w cyklu Sinfonietta Nova pozwolą zanurzyć się w wir muzycznych emocji. Punktem wyjścia dla tej podróży będzie m. in. muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Aleksandra Nowaka z autorskimi, improwizowanymi kadencjami "Pianohooligana", Piotra Orzechowskiego. Ponadto w programie wieczoru dzieła dwóch współczesnych twórczyń - szaleńcze Concerto Rosso Hanny Kulenty z udziałem orkiestry i kwartetu kameralistek Sinfonietty Cracovii oraz elegijne Within her arms angielsko-amerykańskiej kompozytorki, Anny Clyne. Wieczór z Sinfoniettą i Piotrem Orzechowskim wypełnią kontrasty – od pulsujących i transowych rytmów po subtelne i liryczne brzmienia, które wypełnią surowe wnętrze Teatru Łaźnia Nowa.

***
Współorganizatorem koncertu jest Teatr Łaźnia Nowa.
Realizacja koncertu we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach programu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’
Pianista, improwizator, kompozytor. Od głośnego zwycięstwa na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 pozostaje jednym z najbardziej ekscytujących polskich twórców muzycznych. Swoimi kreacjami artystycznymi prowokuje do pytań i redefiniuje szablony wyobrażeń o akcie twórczym i występie scenicznym. Każdy album Orzechowskiego staje się wydarzeniem o nieoczywistym, ponadgatunkowym przesłaniu, w wersji koncertowej od lat docierając na wszystkie kontynenty.
Pianohooligan posługuje się indywidualnym językiem muzycznym rozpiętym na granicy stylistyk, od macierzystej muzyki improwizowanej i klasycznej, po awangardę i muzykę elektroniczną. Bezkompromisowy dekonstruktor twórczości Krzysztofa Pendereckiego, artystyczny partner Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Sinfonii Varsovii, czy gwiazd światowego jazzu jak Randy Brecker, Avishai Cohen czy Carlos Zíngaro, oraz wielkich osobowości muzyki współczesnej i elektronicznej, by wymienić tylko Philipa Glassa, Adriana Utleya z Portishead i Williama Basinskiego – koncentruje się jednak przede wszystkim na autorskiej twórczości solowej, która wymyka się prostym gatunkowym podziałom.
Najnowsze, czwarte wydawnictwo solowe Pianohooligana pt. Critique of Swing in Two Parts to zarazem analityczne i pełne ciepła spojrzenie na zjawisko swingu, kwestionujące jego dotychczasowe, potoczne znaczenie.

Roztańczona Sinfonietka
Wystąpią
Rozalia Kęska wiolonczela
Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka
Sinfonietta Cracovia

Urszula Urzędowska prowadzenie
Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego układ rytmiczny
Niepubliczna Krakowska Szkoła Sztuka Tańca "L'Art de la Danse” pokaz taneczny

Program
Galway Rambler Medley (tradycyjny taniec irlandzki)
Scott Joplin „Bethena” a concert waltz
Zequinha de Abreu Tico Tico
Na krakowską nutę
Henryk Wieniawski Kujawiak
Janina Garścia Taniec op. 45
Feliks Nowowiejski Mazur
Grażyna Bacewicz Oberek
Isaac Albéniz Tango in D
Johannes Strauss Polka Unter Donner und Blitz

Szacowany czas trwania koncertu – 60 min.

O koncercie
Roztańczona Sinfonietka zabierze nas w fascynującą podróż z muzyką: od gorących rytmów muzyki Ameryki Południowej, przez brzmienia amerykańskie i irlandzkie, aż po porywające i żywiołowe polskie melodie ludowe. Koncert z udziałem Sinfonietty Cracovii pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak pozwoli przybliżyć najmłodszym melomanom fenomen tanecznych rytmów i zachęcić do przygody z muzyką dzięki udziałowi muzyków krakowskiej orkiestry, a także młodych artystów z krakowskich szkół muzycznych. Całość uświetni prowadzenie Urszuli Urzędowskiej oraz pokazy taneczne i układy choreograficzne z udziałem uczniów Niepublicznej Krakowskiej Szkoły Sztuki Tańca "L'Art de la Danse”.

***

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyk – rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach, zapisz się do NEWSLETTERA.
Wysyłamy tylko istotne informacje o nowościach, zmianach lub odwołanych wydarzenia.